Uvařit pro třicet lidí? Zvládnou to i šesťáci

V gastrostudiu kutnohorského učiliště to voní čerstvě upečeným borůvkovým koláčem, na baru se míchají koktejly a v oleji se do zlatova pečou kuřecí stripsy. Za dnešní pochoutkou nestojí profi kuchaři ani zdejší žáci, nýbrž účastníci letošního příměstského tábora Řemesláček, kteří si právě vaří vlastní oběd.

Prakticky, vlastníma rukama a za vedení pedagogů a žáků kutnohorského učiliště, to jsou hlavní principy akce, již Eduzměna podpořila už druhým rokem, tentokrát v rámci minigrantů. „Smyslem je žákům základních škol představit možnosti uplatnění v různých řemeslech,“ shrnuje Stanislava Frenglová, pedagožka SOU a SOŠ řemesel a koordinátorka tábora.

Na týdenní program, v rámci kterého si lze „osahat“ nejrůznější profese od elektrikáře přes kuchaře po zedníka, se mohli hlásit zájemci ve věku 12 až 14 let. Kromě zmiňovaného kuchařského dopoledne je čeká například návštěva truhlářské dílny, interaktivní prohlídka města s průvodcem, tisk na 3D tiskárně, zedničina či sprejování na školní zeď. Na programu je i interaktivní prohlídka města s průvodcem. „Kromě různých her je v plánu i debata o profesi průvodce,“ dodává Karel Polívka, zástupce ředitele školy.

Řemesláčku se účastní 26 mladých lidí a úspěch akce dokládá, že mezi nimi je i řada účastníků z minulého roku. „Vloni jsem si to moc užil, tak jsem se přihlásil zas,“ říká osmák Honza s tím, že vloni ho nejvíc bavily elektrotechnické hrátky. „Stavěli jsme obvody, zapojovali mikrofon a dokonce se mi ‚podařilo‘ udělat zkrat,“ směje se. Vaření pro třicet lidí si dnes zkouší i jeho kolega, sedmák Martin. „Vařit pro ostatní jsem zvyklý třeba ze skauta, ale pro tolik lidí je to poprvé,“ říká. „Zvažuju, že bych na učiliště po ZŠ nastoupil a takhle si to člověk vyzkouší v praxi,“ pochvaluje si.

Řemesláček byl podpořen z našeho programu Minigranty pro Kutnohorsko. Program je otevřen do 31. 12. 2022. Máte nápad, jak zlepšit kulturu škol, vztahy v nich, nebo přechod z jednoho stupně školy do jiné? Konzultujte je s našimi kolegy a požádejte o podporu Eduzměnou.

Tu najdete článek o loňském běhu Řemesláčku:

autor textu a fotografií: Lucie Römer