Letní akce pro ukrajinské děti na Kutnohorsku. Více zde.
Tuto stránku průběžně doplňujeme. Poslední aktualizace: 31/3/2022, 12:46
Učební materiál vznikl pro potřeby ukrajinské uprchlické vlny v roce 2022. Je určen všem ukrajinským začátečníkům v českém jazyce buď v rámci samostudia, anebo v jazykovém kurzu. Materiál může být využit staršími žáky, studenty středních škol a dospělými. Učební materiál seznamuje s českou abecedou, s výslovností a učí komunikovat v základních životních situacích. Zaměřuje se na každodenní témata, se kterými se uživatelé jazyka zaručeně setkají při pobytu v českém prostředí. Pro pohodlnou práci s textem je většina instrukcí v textu opatřena ukrajinským překladem. Materiál prozatím není k dispozici ve vytištěné podobě, ale je možné jej vytisknout na jakékoliv běžné tiskárně ve formátu A4.
Materiál je zdarma ke stažení na webových stránkách: První pomoc v češtině
Na portále www.ucebniceproukrajinu.cz je od 1.června možné objednávat zcela zdarma ilustrované UA CZ slovníky, učebnice češtiny pro všechny věkové kategorie a metodické materiály pro výuku češtiny jako druhého jazyka.
Najdete zde aktuální pokyny MŠMT, přehledně zpracované FAQ (roztříděné na všeobecné dotazy, mateřské školy, základní školy a střední školy). V aktualitách se objevují nové možnosti podpory, například nabídku pomoci Asociace speciálních pedagogů. Portál edu.cz spravuje MŠMT a jeho část je teď věnovaná tématu Ukrajina.
Příručka pro školy v době katastrofické události připravil Národní ústav duševního zdraví ve spolupráci s MŠMT pro pedagogy ZŠ a SŠ. Nabízí aktivity, které můžete s žáky podnikat, a materiály, které napomohou otevírat citlivá témata ve školním kolektivu. Příručka obsahuje i krizové kontakty.
Národní pedagogický institut je bohatým zdrojem pro metodiky, vzdělávací materiály a orientaci v naléhavých situacích. Najdete tam videa a metodickou podporu jak začlenit nové děti do kolektivu (krabička první pomoci záchrany pro učitele), kdo je krajský koordinátor pro středočeský kraj, kde se lze obracet s poptávkou po tlumočení a adaptačních koordinátorech. Druhá část webu se věnuje tématu duševní zdraví a klima ve škole, kde lze využít jako podporu pravidelná supervizní setkání, které startují od 15. března.
Koordinátor podpory pedagogickým pracovníkům pro Středočeský kraj je Michal Kryl. Na něj se můžete obracet v případě, že potřebujete:
Nejlepší rozcestník, na který jsme narazili. Jednoduché filtrování a vše roztřízené do několika kategorií: Historický a politický kontext, mediální vzdělávání, psychická podpora, migrace, jak pracovat s dětmi, které neumí česky, jak ve škole podpořit Ukrajinu a další zdroje. Vzdělávací aktivity a materiály pro učitele i rodiče na jednom místě.
Válka na Ukrajině ve výuce. Podle Centra občanského vzdělávání je vhodné ho ve výuce vnímat – i přes jeho zjevnou naléhavost a zdánlivou jednoznačnost – jako téma kontroverzní. Jedině tak u studujícího můžeme bezpečně přispět k rozvoji kompetencí, které jsou pro život v demokracii a pro soužití v míru tak důležité. Přehledný seznam 3 publikací a 9 konkrétních lekcí, které můžete hned vzít do výuky na portále výchova k občanství.
V kapse nosíte schopnost se aspoň trochu domluvit a možná jste to ani nevěděli. Mrkněte na jednoduché video Barči z Prototýpků, jak využít překladač naplno. Víte, že mluví ve větách?
Škola Můj projekt otevřela bezplatný přístup Mapy učebního pokroku v oblasti občanské kompetence, což znamená mapu učebního pokroku s uzlovými body pro vybrané ročníky, přes 80 aktivit do výuky, metodiky a videonávody pro učitele.
ČOSIV – Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání nabízí webináře a materiály zaměřené na pomoc traumatizovaným dětem i zprostředkování odborné pomoci pro školy. Objevíte zde přehledné infografiky v češtině a ukrajinštině na téma: jak pečovat o duševní zdraví v době válečného konfliktu, jak zvládat negativní emoce, 20 vzkazů pro lidi, kteří prožívají trauma, seberegulace pro děti apod.
Na koho se obrátit, pokud…? Kontakty na krizovou pomoc zaměřené na duševní zdraví. Zde.
Právnička, která pracuje pro naše vznikající Centrum podpory vzdělávání komentuje vznik zákona reagujícího na příliv uprchlíků z Ukrajiny: „Včera byl konečně schválen Lex Ukrajina, takže jsou upraveny nějaké výjimky z dokládání způsobilosti. Až do konce školního roku (do konce srpna 2022) je možné zaměstnat i pedagogického pracovníka bez prokázání znalosti českého jazyka. Bezúhonnost a kvalifikaci bude možné prvních 6 měsíců od udělení ochrany prokazovat čestným prohlášením.“ (22.3.2022)
Více o zákonu: www.edu.cz/methodology
Na odkazu najdete komunikační karty, slovníčky, materiály pro děti v ukrajinštině a mnoho dalšího. A také Respekt vydal pexeso Moje první slova s ukrajinskými slovíčky.
Pro ukrajinské děti, které si nemohly do svých batůžků přibalit všechny školní pomůcky, je tady odkaz na ukrajinské učebnice pro celou základní školu (v PDF) tady.
MAP Kutnohorsko a Eduzměna se staly platformou, kde se potkávají zástupci organizací, které pomáhají s přílivem uprchlíků v regionu. Protože jsme je propojovali už dříve a společně pracovali s menšinami ve školách, navázali jsme, pozvali další organizace a máme za sebou dvě koordinační setkání.
Většina škol na Kutnohorsku má od nás dlouhodobě svého průvodce rozvojem. V aktuální situaci poskytujeme školám infoservis, podporujeme je ve sdílení a pomáháme jim nalézat řešení.
16. března jsme přivítali 30 hostů na mimořádném on-line setkání vedení škol z regionu – otevřeli jsme prostor pro otázky, potřeby a sdílení nápadů spojených s podporou dětí a rodičů z Ukrajiny.
23. března se znovu setkáme s organizacemi Kutnohorska, které pomáhají ukrajinským uprchlíkům a řeší dopady imigrační vlny, pomůžeme větší efektivitě a koordinaci práce s uprchlíky, budeme také řešit kapacity škol, integraci nových dětí, alternativní místa, kam je umístit, zaměstnávání rodičů, jazykové bariéry, péči o traumatizované jedince a mnoho dalších témat.