Na Edufestu Malešov přidal ruku k dílu opravdu každý

Vítězství místních fotbalistů, výročí sokola anebo dětský den. Příležitostí poklábosit se sousedy je v mnoha obcích víc než dost. Co když se ale tím centrálním pojítkem stane škola, závěr roku a chuť dětí podělit se s ostatními, co zajímavého ve výuce zažily? Právě to koncem školního roku zhmotnil malešovský Edufest.

Improvizovanou graffiti stěnu na malešovské návsi právě parta dětí plní barevnými linkami, mezi stromy povlává výstavka výtvarných prací žáků zdejší školy a před vzdělávací institucí samotnou stojí velké pódium, ze kterého se ozývá beatbox na střídačku s folkovými nápěvy. Letošní akademii se ZŠ a MŠ Malešov rozhodly pojmout opravdu interaktivně a jako slavnost, do níž se může opravdu kdokoliv zapojit.

Ve výsledku tak ráno stany pomáhal stavět osobně i starosta, dva tucty rodičů napekly koláče na benefici pro zvířecí útulek a žáci navrhli plakát k akci, dali dohromady tombolu, fotokoutek a pomáhali s moderováním.

I v Malešově mívali klasické akademie. I ty měly podle ředitelky základní školy Lenky Kolmanové svoje přednosti, letos se ale škola rozhodla využít zkušenosti s párovou výukou, projektem, který na škole podpořil Nadační fond Eduzměna. „V hudební výchově tak přibyl beatbox, DJ a folková zpěvačka, ve „výtvarce“ si žáci zkusili graffiti a komiks a tělocvik opepřil parkour, žonglování či streetdance,“ vysvětluje koordinátorka Eduzměny na škole Eliška Pácaltová s tím, že cílem bylo oživit výuku a ukázat cesty, jak lze „výchovy“ okořenit. Ne všichni byli z párové výuky zprvu nadšeni. „Snažili jsme se s tím plánem učitele citlivě seznamovat. Míra zapojení byla ve finále různá, některé paní učitelky zůstaly spíš pasivním pozorovatelem, jinde se do toho vrhli naplno,“ říká Kolmanová. „Tak to je ve finále vždycky, pro mě je důležité, že se to hodně líbilo dětem.“

To potvrzuje například sedmačka Simona: „Říkali jsme si, jestli parkour zvládneme, ale pak jsme měli radost, že si ho můžeme zkusit,“ říká. „Sprejování jsem zkoušela poprvé v životě, bavilo mě to moc,“ dodává šesťačka Valerie.

Nadšení z hodin bylo tak veliké, že spustilo úvahy o tom, jak nacvičené novinky zprostředkovat i rodičům a zbytku školy. A tak se zrodil Edufest, odpolední slavnost na návsi před školou a v nádvoří pivovaru.

„Úplně jsme tentokrát vynechali nacvičená vystoupení. Myslím si, že děti mají neskutečné rezervy, a i když něco zkazí, je to pěkné a něco se z toho naučí,“ říká Kolmanová. Právě zapojení široké bylo dalším z přání, které Edufest naplnil. „Je prostě prima, když s námi rodiče přijdou pobýt i mimo konzultace a třídní schůzky a není to pak jen o učení a chování a popovídáme si méně formálně,“ dodává.  

Kromě již zmíněného se na Edufestu děti zapojily i prezentací Žákovského parlamentu či vydáním speciálního čísla školního časopisu Kecka přímo z akce.

Vystoupení a prezentace doplnil asi tucet dílen, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet například programování robota, parkour s organizací Streets4Kids a hudební a výtvarnou tvorbu. „Mám radost, že přišlo tolik lidí,“ komentuje návštěvnost ve vyšších stovkách šesťák Honza s tím, že on osobně si hodně užil i pokusy s elektromagnetickou indukcí a žárovkou z dílny organizace Elixír. Plno zájemců o povídání mířilo i k stánkům Eduzměny pro rodiče či týmů Duševního zdraví pro děti. Tím vším se prolínala zastavení se nad kávou nebo produkty místního pivovaru, která ostatně volně přešla až do večera, kdy Edufest ukončilo společné opékání špekáčků.

Prohlédněte si celou fotogalerii

Autor fotografií: Jiří Coubal

Za reportáž a fotogalerii děkujeme Svoboda.info (klikněte na obrázek):

A také děkujeme žáku Davidovi, členu žákovského parlamentu ZŠ Malešov za jeho fotoreportáž (klikněte na obrázek):