Kolik účtů na Instagramu je fake? V tom už mají na zručské základce jasno

Znáte Gejmra? Alkana? Selassie? Zní do zaplněné tělocvičny jména oblíbených influencerů. Je konec června, na základní škole ve Zruči nad Sázavou právě začala beseda Buď safe online a tým z firmy Avast dává jasně znát, že s přítomnými šesťáky, sedmáky a osmáky jede na stejné vlně. O dnešní setkání si zdejší žáci řekli sami a také si je do značné míry sami zorganizovali – kluci dokonce přednášejícím sami vybírali i závěrečné květiny!

Na jaře využila ZŠ Zruč nad Sázavou nabídku nadačního fondu Eduzměna připojit se do programu Řešíme společnou výzvu. Ten za pomoci učitele a externího mentora pomáhá žákům na Kutnohorsku, aby se učili řídit vlastní projekty. Nabídka je jasná: zapojené třídy mohou dostat až deset tisíc korun příspěvek na zařízení něčeho, co by jim a ostatním ve škole zpříjemnilo pobyt v ní. Podmínkou ale je, že do vymýšlení a realizace projektu se žáci aktivně sami zapojí. 

U sedmáků ve Zruči byla shoda, že by chtěli „něco společně zažít“, konkrétní kontury ale nějakou dobu hledali. „Nakonec jsme se před časem navili o bezpečnosti na internetu v rámci občanky a dělali jsme si i on-line kvíz, nakolik se člověk chová on-line bezpečně,“ vypráví zručská asistentka pedagoga Michaela Vorlíčková. Jedna z žákyň si pak vzpomněla, že firma Avast, která kvíz sestavila, pořádá i besedy a že s nimi jezdí mimo jiné i populární youtuber Jirka Král. To třídu nadchlo a rozhodla se zkusit s ním besedu zařídit. „I já jsem cítila, že je to potřeba. Všichni mají chytré telefony a na sociálních sítích tráví plno času,“ dodává Vorlíčková. „Když se spolu bavíme nebo některé sleduji on-line, vím, že třeba sdílí svoje fotky s lokací nebo někdy dávají on-line světu vědět, že jsou sami doma.“

Studenti tedy za pomoci místních pedagogů a mentora z Eduzměny zahájili jednání s Avastem, pak vytvořili plakáty s pozvánkou pro ostatní ze školy, v den samotný například nanosili lavice či zařídili zmiňované květiny. „Pro kluky to bylo poprvé, co šli sami pro kytku, nebyla to pro ně malá věc,“ říká s úsměvem Matějková.

A co se na besedě samotné dozvěděli? Například který z jejich on-line účtů by měl mít nejsilnější heslo. Tedy že e-mail, protože jak na sociálních sítích, tak jinde je člověk propojen právě e-mailovým účtem. Nebo že neprůstřelné heslo by mělo být kombinací písmenek, čísel a dalších znaků a mít ideálně 16 znaků, zaznělo.

Zájem vyvolal i experiment, kdy měli žáci zavřít oči a zkusit si představit, že jim na Instagram přišla zpráva od Jirky Krále, že vyhráli iPhone. „Kdo by tomu věřil? Jak můžete ten účet ověřit?“ ptala se přednášející Julka a sálem hned zaznělo i že u spolehlivého odesilatele by měla být „modrá fajfka“, že je uživatel ověřen. „Vyplatí se i podívat se do historie toho profilu – většina těch podvodných bývá nová.“ A kolik procent účtů na Instagramu je fake? Mezi tipy, že třetina či každý stý padla i správná odpověď: deset procent. Přítomní dali dohromady společně i patero bezpečnosti na internetu. A protože té není nikdy dost, dovolíme si ho závěrem tohoto článku zveřejnit.

Samotný Jirka Král, který se čerstvě stal otcem, pro rodinné důvody nakonec přijet nemohl, oslovil ale účastníky besedy alespoň videopozdravem. Na konci setkání besedy duněl sálem nadšený potlesk a pořadatelům ze sedmé třídy jistě zvedl náladu i dort, který si na závěr celé té práce koupili. A domů si děti odnesly ještě jednu nabídku, která směřuje i k široké veřejnosti – když se člověk dostane na internetu do úzkých, může se s týmem Buď safe online zdarma poradit třeba na sociálních sítích.

A jaké že je to patero bezpečnosti na internetu?

Chcete se se svojí třídou také zapojit do programu Řešíme společnou výzvu?

Zapojené třídě Eduzměna dodá lektora, který třídu i jejího učitele provede celým projektem pomocí tzv. designového myšlení: Děti si samy vymyslí, čeho chtějí svým projektem dosáhnout, projdou fázemi plánování, nastavením rozpočtu, postupnými kroky, úspěchy i neúspěchy a možná se jim podaří dotáhnout svůj cíl až do konce.

Program je otevřený pro další třídy. Více informací zde.